Studentský Velehrad 2.-4. květen 2008       

Dilema na cestě životem 

„Hospodine, tvář tvou hledám“

 

Pravidelně jednou za dva roky pořádá Vysokoškolské katolické hnutí ČR setkání vysokoškolských studentů na Velehradě. Letošní (již devátý) ročník nesl podtitul „Dilema na cestě životem.“ Samotné setkání proběhlo od 2. do 4. května a mnozí studenti využili nabídky a připutovali organizovaně pěšky ze čtyř směrů. Účastníci pěší poutě (a mnozí další) dorazili na Velehrad již 1. května, kde byl pro ně přichystán předprogram.

Hradeckých „Salašníků“ se na Velehrad vydalo přibližně dvanáct. Většina se poskládala do aut a moje kamarádka a já jsme jely vlakem.

Cesta vlakem byla dobrodružná, neboť již v Pardubicích na nádraží jsme se měly připojit ke skupince studentů jedoucích z Litoměřické diecéze. Seděly jsme na nádražní lavičce a nenápadně pokukovaly, kdo by mohli být oni dva, které neznáme… Nakonec jsme se všichni sešli u Perníkové chaloupky (obchůdek s perníkem v pardubickém nádraží),seznámili se, koupili společnou jízdenku a vyrazili na Velehrad.

Hned v Pardubicích nás však České Dráhy přesvědčily o pravdivosti teorie názvu- „Čekám Doufám.“ Expres „Mojmír“ měl totiž poruchu lokomotivy a dobelhal se do Pardubic o značnou chvíli déle než měl.

Cesta však uplynula jako babí léto a my vystoupili ve Starém Městě u Uherského Hradiště a jelikož  jsme propásli i poslední autobus na Velehrad, vydali jsme se s batohy na zádech pěšky krásnou přírodou.. Byl opravdu idylický jarně-letní den a jen blázen by nevyužil tak pěkné procházky… Šli jsme asi tři kilometry „Vinařskou stezkou“,což je nově vybudovaná cyklostezka. Už z dálky na nás mrkal hrad Buchlov, po cestě jsme potkali ještě čápa a příjemně utahaní dorazili v půl osmé na Velehrad, kde už i bez nás začal hlavní program…

Ubytovali jsme se a zaregistrovali ve Stojanově gymnáziu a spěchali na zahájení do baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv.Cyrila a Metoděje.

Nikomu z nás ani moc nevadilo, že jsme nestihli večeři, neboť očekávání čehosi nového  neznámého dokázalo přesvědčit naše žaludky.

Po konci zahajovacího programu jsme se sešli ve 22.30 na zahradě gymnázia, kde byl připraven táborák, párky a pití pro 400 lidí. Vtipné bylo pozorovat, kolik buřtů se někomu podařilo opékat na jedné vidlici, jeden borec jich měl snad devět :))

 Pro část studentů, kteří nejsou zrovna trampsky naladěni byla připravena ve sklepení gymnázia hudební produkce s DJ Chosé. V jednu hodinu v noci se zavíralo Gymnázium i Stojanov (budovy, kde jsme byli skoro všichni ubytováni), což jsme všichni mile rádi respektovali, protože spát pod širákem se nám ještě docela nechtělo.

Sobota začala ranní modlitbou ve skupinkách, po modlitbě jsme se vydali na snídani a v devět hodin začal dopolední přednáškový blok. V tom bloku byla na výběr tři hlavní témata a jedna panelová diskuze.

 

DILEMATA VE VÍŘE A VZTAHU K CÍRKVI-  Prof. Tomáš Halík

DILEMATA V POLITICE A SPOLEČNOSTI-  Prof. Jan Sokol

DILEMATA V PARTNERSKÝCH VZTAZÍCH- Mgr. Karel Skočovský

Panelová diskuze: DILEMATA V ŽIVOTĚ NOVINÁŘE- Filip Breindl, František Schildberger a Antonín Randa

 

Jako první jsem zvolila přednášku P. Tomáše Halíka, avšak parafrázovat ji mě nepřísluší a zdaleka by se mi to ani nepovedlo bez toho, aniž bych nedevalvovala jeho slova.

 ((pro zájemce všechny přednášky, které tam zazněly, budou zaznamenány na DVD anebo na www.studentsky.velehrad.cz ) a ještě jednu poznámku si dovolím mimo- 14.5. v rámci „Týdne vzájemného poznání a porozumění“ v HK přijede i Prof. Halík- kdo můžete, nenechte si ujít jeho neotřelé, vědomostmi a zkušenostmi bohaté vystupování.)

Po obědě přišel na řadu doprovodný program. Každý si mohl podle svého založení vybrat jemu libou činnost. Někdo šel hrát fotbal, volejbal, frisbee, někdo šel na prohlídku Vincentina (ústav sociální péče pro dospělé), jiný mohl navštívit archeoskanzen, a my se vydali navštívit sochařskou dílnu Otmara Olivy J.

Jelikož pan Oliva byl toho času v nemocnici, provedl nás ateliérem a dílnou jeho syn. Ukázal nám, jak se vyrábí zdobená vosková maketa pro odlévání zvonu a mnoho dalších věcí ze života umělcova… www.otmaroliva.cz . Pro zajímavost bych zdůraznila, že O.Oliva je znám po celém světě pro svou sochařskou výzdobu kaple Jana Pavla II.- Redemptoris Mater ve Vatikánu a kostel Marie Matky Církve ve slovinském Mariboru.

Ale to už začínal odpolední blok přednášek na témata názvem totožná, jako ta ranní, pouze s jinými přednášejícími.

 Panelová diskuze byla na téma „Zabít či nezabít v hraničních situacích života“-Marie Svatošová, P.Jan Pacner a Karel Skočovský. O víře vyprávěla Kateřina Lachmanová, o politice Zdeněk Bárta a o vztazích Josef Zeman, jehož přednášku jsem navštívila a nelitovala jsem. J

Následovala mše sv., kterou koncelebroval P.Tomáš Halík, po mši sv. následovala večeře a po večeři koncerty“ DJ Chosé, Kapucíni& Stanley a varhanní koncert Marka Buše v bazilice a jako poslední Jazzový koncert ve sklepení gymnázia.

Já jsem si vybrala varhanní koncert a opět jsem nelitovala, protože interiér baziliky Nanebevzetí Panny Marie a sv.Cyrila a Metoděje je krásně vyzdobený, ale má i nádherně znějící varhany a skýtá tak skvělý akustický zážitek

Pro tuto noc byla vyhlášena celonoční adorace, takže jsme se každý dle svých možností napsal na příslušnou noční hodinu jako dobrovolník na „hlídání“ v kapli. Pořadatelé vymysleli vtipné motto:“Nenechme v tom Pána sami!“ Řídíc se tímto heslem jsem ve 4.30 přišla do kaple a strávila tam příjemnou ranní hodinku...

Ráno jsme se opět sešli na společnou modlitbu, snídani, mši sv., nakonec jsme ještě lezli oknem pro zamčené batohy abychom mohli včas odjet směr Staré Město- Břeclav-Pardubice-Hradec Králové ....

To je jen strohý a nedokonalý zlomek všeho, co se na Velehradě dělo. Těžko se písmenky do počítače sděluje pocit, kdy sedíte v bazilice, kolem vás studenti se všemi svými dilematy a vy najednou vnitřně víte, že jste tady správně...